برکناری سفیر میانمار در سازمان ملل خبرنگاران

به گزارش وبلاگ گنجشک، مقام های نظامی میانمار، سفیر این کشور در سازمان ملل را به دلیل درخواست از جامعه جهانی برای یاری به لغو کودتای نظامی برکنار کردند.

برکناری سفیر میانمار در سازمان ملل خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گنجشک، مقام های نظامی میانمار، کیوا مو تن سفیر میانمار در سازمان ملل را پس از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل و درخواست از جامعه بین الملل برای یاری به لغو کودتا در کشورش، برکنار کردند.

بنا بر گزارش شبکه سی ان ان، شبکه تلویزیونی ام آر تی وی میانمار عصر روز گذشته (شنبه) به وقت محلی، خبر برکناری کیوا مو تن را اعلام نمود و گزارش داد که وی از مسئولیت ها و قدرت خود به عنوان سفیر دائم سوء استفاده نموده و به کشور خیانت نموده است.

سفیر میانمار در سازمان ملل پس از اخراج در مصاحبه با خبرگزاری رویترز تأکید کرد که تصمیم دارد به مبارزه خود تا جایی که می تواند ادامه دهد.

میانمار روز گذشته (شنبه) شاهد بیست و یکمین روز پیاپی از اعتراضات از زمانی بود که ارتش این کشور قدرت را طی یک کودتای نظامی در اول فوریه (13 بهمن ماه) به دست گرفت و آنگ سان سوچی رهبر حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر رهبران این حزب و همچنین وین مینت رئیس جمهور میانمار را بازداشت کرد.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری سوچی در 23 آبان ماه با کسب 83 درصد از آراء در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شده بود.

کیوا مو تن روز آدینه هفته گذشته طی یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حاکمان نظامی میانمار را که هم اکنون کنترل قدرت را به دست دارند، به چالش کشید و از شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی درخواست کرد تا از هرگونه ابزار لازم برای نجات مردم میانمار و محاکمه ارتش میانمار بهره گیرند.

وی ادامه داد: ما به شدیدترین اقدامات ممکن جامعه جهانی برای انتها دادن هرچه سریع تر به این کودتای نظامی، متوقف کردن سرکوب مردم بی گناه، بازگرداندن قدرت به مردم و احیای دموکراسی نیازمندیم.

سفیر میانمار در سازمان ملل پس از سخنرانی خود، به نشانه همبستگی با معترضان با سلام سه انگشتی که نماد مقاومت در برابر دیکتاتوری به شمار می رود، به مردم میانمار ادای احترام کرد.

در پی کودتای نظامی در میانمار، بسیاری از کشور های غربی از جمله آمریکا و انگلیس با محکوم کردن این اقدام، شماری از سران دولت کودتا در میانمار را به خاطر آنچه که نقض حقوق بشر توصیف کردند، مورد تحریم قرار دادند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برکناری سفیر میانمار در سازمان ملل خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برکناری سفیر میانمار در سازمان ملل خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید