سفیر بولیوی: آمریکا از مورالس کینه دارد، استراتژی ناآرام سازی ونزوئلا در بولیوی اجرا شد

به گزارش وبلاگ گنجشک، سفیر بولیوی در نشستی خبری تحولات اخیر کشورش را تشریح کرد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سفیر بولیوی: آمریکا از مورالس کینه دارد، استراتژی ناآرام سازی ونزوئلا در بولیوی اجرا شد

به گزارش خبرنگار بین الملل وبلاگ گنجشک، خانم رومینا گوادالوپه پرز راموس سفیر بولیوی در تهران در نشستی خبری که امروز دوشنبه در محل سفارت این کشور برگزار شد درباره تحولات اخیر در کشورش گفت: باید اعلام کنم در بولیوی کودتایی در حال اجراست که از دیروز شدت گرفته است. ساعت هشت شب دیشب رئیس جمهور و معاونش استعفا کرده اند تا اوضاع کشور را آرام کنند. دلیل این ناآرامی ها این است که حزب مخالف نتیجه انتخابات اخیر را که در آن اوو مورالس به پیروزی رسید قبول نداشت و به همین دلیل جنبش هایی را راه اندازی کردند.

وی ادامه داد: این جنبش ها به مردم شهر و روستاها حمله کردند و برخی ادارات دولتی را به آتش کشیدند. مردم بومی را تحقیر و برخی را عریان کردند. با این روش های فاشیستی اعمالی خشونت آمیز مرتکب شدند، در مقابل اینها مردمی بودند که بدون هیچ وابستگی به احزاب سیاسی توسط این جنبش ها مورد آزار قرار گرفتند.

سفیر بولیوی گفت: در برخی موارد خانه وزرا و کنندگان مجلس آتش زده شده است. رئیس سنا هنگامی که در منزل خود بود خانه وی را به آتش کشیدند. برادر یکی از وزرا را گروگان گرفته تهدید کردند رئیس جمهور و معاونش باید استعفا کند.

وی افزود: تحولات اخیر توطئه ای بود که از پیش از انتخابات چیده شده بود و تصمیم بر برکناری رئیس جمهور گرفته بودند. مورالس کسی است که بولیوی را به کشوری مستقل تبدیل کرده است. در طول 14 سال ریاست جمهوری مورالس بسیاری از منابع طبیعی را ملی کرده و این کشور پیشرفت بسیار زیادی داشته است.

خانم راموس افزود: ناآرامی های اخیر یک اقدام کاملاً برنامه ریزی شده بود و از طرف مردمی که در خیابان ها آمده بودند، نبوده است. در مواردی دیده شده افراد بیگانه در حال رهبری ناآرامی ها بوده اند مانند مواردی که چند وقت پیش در ونزوئلا مشاهده شد. کاملاً تعیین است که این افراد تعلیم دیده بودند؛ چگونه ممکن است جوانی که هنوز وارد ارتش نشده و آموزش ندیده مسلح باشد و با مردم روبه رو شود و جان بسیاری از هموطنان خود را بگیرد.

سفیر بولیوی گفت: با توجه به اینکه این اقدامات خشونت آمیز دیروز شدت گرفت رئیس جمهور به دلیل آنکه برای مردم و امنیت کشور احترام قائل است تصمیم به استعفا گرفت تا خون بیشتری ریخته نشود.

وی گفت: طبق قانون اساسی بولیوی پس از استعفای رئیس جمهور، معاون وی جایگزین خواهد شد اما از آنجا که معاون مورالس نیز کناره گیری کرده است رئیس مجلس سنا اوضاع را در دست خواهد گرفت. با توجه به آنکه حزب مخالف از ابتدا به دنبال توطئه چینی بودند بهانه هایی آوردند از جمله اینکه انتخابات باید به دور دوم کشیده شود و انتخابات جدیدی برگزار شود. حالا رئیس حزب مخالف می گوید استعفای مورالس را قبول ندارد زیرا فرایند جانشینی را قبول ندارد و قصد دارند فرد دیگری را جانشین کنند. باید صبر کرد و دید چه اتفاقی خواهد افتاد اما امیدواریم فرایند بر اساس قانون اساسی به پیش رود. احتمال می رود کمتر از سه ماه آینده انتخابات دیگری برگزار شود اما فرایند اوضاع به این نحو نیست که سریعاً جانشین مورالس تعیین شود زیرا مجلس ملی باید استعفای رئیس جمهور و معاون وی را قبول کند و مراحل آن که زمان بر است طی شود.

به گفته خانم سفیر این کودتا رنگ فاشیستی دارد و از داخل بولیوی نشأت گرفته چرا که رهبر کمیته مدنی که سردسته مخالفان است با توجه به اینکه 20 میلیون دلار بدهی به دولت دارد به نفع اوست که قدرت را در دست بگیرد.

خانم رومینا راموس در پاسخ به سؤالی درباره نقش آمریکا در تحولات اخیر بولیوی گفت: از قبل از روی کار آمدن دولت آقای مورالس آمریکا در بولیوی مداخله داشته است. در آن زمان آمریکا کننده ای در کاخ ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و مقر نیروهای مسلح بولیوی داشت.

وی افزود: اما کودتایی که اخیراً در بولیوی اجرا شده کاملاً نشان دهنده همان اقدامات مداخله ای در ونزوئلاست یعنی از میان افراد معمولی کسی را به عنوان رهبر معین می کنند کمیته ای مدنی تشکیل می دهند و معترضان جنبش هایی را به رهبری این شخص انجام می دهند اقداماتی که در بولیوی در حال روی دادن است، این در حالی است که بولیوی ملت صلح طلبی دارد و هیچ گاه رویارویی میان مردم نبوده گرچه میان احزاب سیاسی و شخصیت ها این تقابل ها بوده است.

سفیر بولیوی ادامه داد: موارد مشابهی با اقداماتی که در ونزوئلا با دخالت آمریکا صورت گرفت در حال رخ دادن است؛ همان استراتژی ها و قدم ها در حال پیاده شدن است. این استراتژی ها همان روش های فاشیستی است که برای از بین بردن دموکراسی صورت می گیرد.

خانم راموس با ابراز این که کودتاچیان و حامیان آنها از متدهای فاشیستی برای از بین بردن دموکراسی در بولیوی استفاده می کنند، اظهار کرد: در سال 2008 سفیر آمریکا در بولیوی تلاش داشت که یک کودتای مدنی و نظامی در بولیوی اجرا کند که به نتیجه نرسید و در نتیجه از این کشور اخراج شد و اکنون آن چه در بولیوی شاهد آن هستیم یک کودتای مدنی و پلیسی است.

سفیر بولیوی با اشاره به کینه ای که آمریکایی ها از مورالس دارند در بخش انتهای صحبت های خود تأکید کرد: کودتا در بولیوی به انتها نرسیده است، جان رئیس جمهور مورالس در خطر است و یکی از اهداف کودتاچیان انتها دادن به جان رئیس جمهور است ما از ملت های دنیا می خواهیم که به فراخوان بین المللی برای حمایت از رئیس جمهور و حفظ جان او بپیوندند و از این فراخوان حمایت کنند.

الکسس باندریج وگا سفیر کوبا در ایران نیز که برای اعلام همبستگی هاوانا با رئیس جمهور بولیوی به سفارت این کشور آمده بود با قرائت بیانیه وزارت امور خارجه کوبا در حمایت از دولت مورالس و تشریح مواضع این کشور درباره تحولات اخیر گفت: ما حمایت خود را از دولت قانونی بولیوی اعلام می کنیم و در همین چارچوب رئیس جمهور کوبا نیز با ارسال پیامی به رئیس جمهوری بولیوی تأکید کردند دولت و ملت کوبا کنار شما و انقلاب بولیوی خواهند بود.

وی با بیان این که ما از جامعه دنیای می خواهیم که با آقای مورالس همراهی کنند، در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که با توجه به تحولات در آمریکای لاتین آیا این احتمال وجود دارد که شاهد اتفاقاتی که در ونزوئلا و بولیوی رخ داد در کوبا نیز باشیم؟، تأکید کرد: آمریکایی ها همیشه آرزو داشتند که این اتفاقات در کوبا رخ دهد آنها 60 سال است که در تلاش هستند انقلاب کوبا را نابود کنند و تاکنون میلیون ها دلار در این زمینه هزینه کرده اند.

سفیر کوبا با اعلام این که هدف ما مبارزه با امپریالیسم است و تجربه طولانی در این زمینه داریم، اظهار کرد: امپریالیسم نمی خواهد که کشورهای مستقل کنار یکدیگر باشند و ما باید بیدار باشیم تا با توطئه های آنها مبارزه کنیم، ما باید در برابر امپریالیسم اتحاد داشته باشیم چرا که وقتی تنها باشیم، نمی توانیم به پیروزی برسیم.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سفیر بولیوی: آمریکا از مورالس کینه دارد، استراتژی ناآرام سازی ونزوئلا در بولیوی اجرا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر بولیوی: آمریکا از مورالس کینه دارد، استراتژی ناآرام سازی ونزوئلا در بولیوی اجرا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید