ظلمت در نیمروز، پرطرفدارترین رمان آرتور کستلر

امروز 5 سپتامبر زادروز آرتور کوستلر متفکر و نویسنده مجارستانی است. آرتور کستلر در بین ایرانیان چندان پرآوازه نیست اما کتاب ظلمت در نیمروز او رمانی معروف و پرطرفدار است. نام کتاب که ترکیبی عجیب است اصطلاحی وام گرفته گردیده از انجیل است و به موقعیتی می گویند که کسی به خاطر گناهی که انجام نداده دم تیغ برود.به هنگام نیمروز، ظلمت همه جا را فراگرفت و تا ساعت سه بعد از ظهر ادامه یافت. در این وقت عیسی با صدای بلند فریاد زد: خدای من! خدای من چرا من را تنها گذارده ای؟

ظلمت در نیمروز، پرطرفدارترین رمان آرتور کستلر

کتاب ظلمت در نیمروز یک رمان سیاسی ِخوش ریتم، خواندنی و البته رعب انگیز است. روباشوف، شخصیت اول داستان یکی از رهبران انقلاب 1917 روسیه است که در جریان پاکسازی های اواخر دهه سی در شوروی دچار کابوس دستگیر شدن می گردد. این کابوس آن قدر تکرار می گردد تا نوبت به او هم می رسد و این کابوس تکرارشونده تبدیل به واقعیت می گردد. روباشوف که خود روزی از بنیان گذاران و هواداران حزب بوده است و هنوز هم موفقیت و پیروزی حزب برایش بیشترین اهمیت را دارد، در جریان بازجویی ها و تنهایی و تفکر درون سلول دچار چالش هایی می گردد که در واقع چالش های اساسی حکومت کمونیست و نظام های تمامیت خواه است.آرتور کستلر روانشناسی خوانده و در اوایل جوانی از هواداران دو آتشه کمونیسم بوده است. به همین خاطر هم هم با بعد روانی یک انسان به خوبی آشناست و هم ویژگی های کمونیست انقلابی ای که شخصیت اول داستانش است را خوب می داند. این دو موضوع باعث باورپذیری فوق العاده داستان و شخصیت ها گردیده است.

چه کسانی کتاب ظلمت در نیمروز را بخوانند؟

کتاب ظلمت در نیمروز یک رمان کاملا سیاسی است و یکی از بهترین های آن هاست. نویسنده سقوط رویای کمونیسم و جنون استالین را استادانه به تصویر کشیده و با ظرافتمندی تمام اندیشه هایی که روزی هوادار سرسخت آن ها بوده است را نقد نموده است. پس اگر به رمان های سیاسی علاقه مندید این کتاب را حتما بخوانید اما اگر علاقه ای به رمان های سیاسی ندارید پیشنهاد می کنم چند صفحه اول رمان در بخش نمونه فیدیبو مطالعه کنید و بعد برای خواندن این رمان تصمیم بگیرید.

این کتاب در کمپین #چی_بخونم واقع شده است و می توانید آن را با 30 درصد تخفیف از سایت فیدیبو دانلود و مطالعه کنید.کد تخفیف: off30

خرید کتاب از فیدیبومنبع: دیجیکالا مگ

به "ظلمت در نیمروز، پرطرفدارترین رمان آرتور کستلر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظلمت در نیمروز، پرطرفدارترین رمان آرتور کستلر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید