مجلس قانون ساختار دفاتر پیشخوان دولت را تا انتها سال تصویب کند

به گزارش وبلاگ گنجشک، دبیر کل کانون کشوری پیشخوان دولت گفت: در حال حاضر مجلس قانون ساختار دفاتر پیشخوان دولت را بازنگری نموده و امیدواریم تا انتها سال قانون در کمیسیون اجتماعی تصویب گردد و به صحن مجلس بیاید.

مجلس قانون ساختار دفاتر پیشخوان دولت را تا انتها سال تصویب کند

به گزارش خبرگزاری وبلاگ گنجشک ، علی فلاح، در نشست خبری با بیان اینکه 17 هزار دفتر پیشخوان دفاتر دولت تا نقطه صفر مرزی با 40 هزار نفر شاغل وجود دارد، اضافه نمود: این مجموعه بدون دریافت هیچگونه یاری اقتصادی از دولت توانست ساختار خود را شکل دهد و از سال 1388 براساس قانون مصوب مجلس در کنار توسعه دولت الکترونیک قرار گیرد.

فلاح توضیح داد: بعضی معتقدند دفاتر پیشخوان برای گذر به دولت الکترونیک بوده و با استقرار آن ماموریت دفاتر تمام می گردد اما ما معتقدیم نگاه دفاتر پیشخوان بسته و سنتی نیست و روز به روز پیشرفت خواهد نمود و در کنار توسعه دولت الکترونیک واقع شده است.

دبیر کل کانون کشوری پیشخوان دولت ادامه داد: در فرایند توسعه کسب و کار جهان سال 2020 رتبه 127 جهان را کسب کردیم یعنی یک پله صعود کردیم که در شرایط تحریم سخت بود و زحمات زیادی کشیده شده است.

فلاح مطرح کرد: ایران در سرعت اینترنت رتبه 84 در بخش همراه و در بخش ثابت رتبه 137 را دارد که این عدد نشان می دهد در مقایسه با جهان فاصله قابل تاملی داریم که کوشش می کنیم در شرایط تحریم آن را ارتقا دهیم.

وی اضافه نمود: متاسفانه علی رغم اینکه سال 2018 رشد 16 پله ای داشتیم در سال 2021 سه پله سقوط کردیم که این نشان می دهد باید بیش از همواره شاخص های مرتبط به این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

او اضافه نمود: به دنبال دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا سامانه نوبت دهی شبکه پیشخوان دولت را راه اندازی کردیم تا جلوی هرگونه تجمع گرفته گردد. مردم نیز این امکان را دارند که با یاری این سامانه دفاتری که ترافیک کاری دارند را انتخاب ننمایند تا از ایجاد صف جلوگیری گردد، این سرویس برای همه دفاتر پیشخوان راه اندازی شده در حال توسعه آن هستیم.

دبیر کل کانون کشوری پیشخوان دولت اضافه نمود: 2 یا 3 دفتر در کشور بوده که با آن برخورد کردیم و برای حدود 30.40 دفتر در کشور براساس گزارش های مردمی محدودیت هایی در ارائه خدمات ایجاد کردیم تا سامانه نوبت دهی را راه اندازی نمایند و مجددا کار خود را از سر گیرند.

فلاح گفت: کرونا آمادگی حوزه های خدمات رسانی و توسعه شبکه ملی اطلاعات را سرعت داد و تشکیل ستاد ملی کرونا و ابلاغیه های رئیس جمهور باعث شد تا عدم مراجعه حضوری ارباب رجوع از اولویت های دستگاه ها قرار گیرد و در این زمینه سازمان اداری استخدامی نقش مهمی را ایفا کرد.

او ادامه داد: تعاملات بین دستگاهی در قالب سامانه استعلامات باعث شد مردم مراجعه به سازمان ها را کم نمایند و پیش بینی من این است که در سال 1400 در حوزه پرداخت و حذف فرایندهای زائد پیشرفت قابل توجهی کنیم.

دبیر کل کانون کشوری پیشخوان دولت مطرح کرد: سال 1389 یک ماده واحده در مجلس مطرح شد مبنی بر اینکه ساختار قانون دفاتر پیشخوان دولت شکل بگیرد اما این قانون دستخوش تغییرات بسیاری شد و به بلوغ لازم نرسید.

او اضافه نمود: این قانون در مجلس دهم به صحن رفت اما مجددا برگشت و طی چندماه گذشته زحمت زیادی صورت گرفت تا برطرف ابهام صورت گیرد در حال حاضر مجلس این قانون را بازنگری نموده و امیدواریم تا سرانجام سال قانون در کمیسیون اجتماعی تصویب گردد و به صحن مجلس بیاید.

فلاح اعلام کرد: در چند روز آینده از احراز هویت به وسیله پایگاه ثبت احوال رونمایی خواهیم کرد. این نحوه احراز هویت باعث می گردد جلوی جعل و سوءاستفاده از مدارک گرفته گردد بنابراین با انجام این کار هم به لحاظ احراز هویت هم فرآیندهای استعلامی زمینه بهبود و کیفیت خدمات را افزایش خواهیم داد.

وی با اشاره به ثابت ماندن کارمزد خدمات دفاتر پیشخوان در دو سال گذشته، ادامه داد: نگاه ما افزایش شدید قیمت ها نیست بلکه رویکرد ما این است که سبد خدماتی دفاتر را پُر کنیم و با اصلاح فرایندها و کاهش قیمت ها مردم احساس افزایش هزینه های خدماتی را نداشته باشند و دفاتر هم بتوانند به کار خود ادامه دهند.

دبیر کل کانون کشوری پیشخوان دولت مطرح کرد: در حال حاضر منتظر شاخص تورم سال آینده هستیم تا میزان هزینه ارائه خدمات دفاتر را تنظیم کنیم و در فروردین یا اردیبهشت ماه ابلاغ گردد.

او در سرانجام گفت: 550 خدمت را سازمان اداری استخدامی 8 ماه قبل احصا کرد و این خدمات در یک فرایندی به مجموعه ما ابلاغ شد و امروزه بخشی از فرایندهای دولتی را وارد شبکه کردیم و درمورد بعضی هم در حال توسعه زیرساخت ها هستیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "مجلس قانون ساختار دفاتر پیشخوان دولت را تا انتها سال تصویب کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس قانون ساختار دفاتر پیشخوان دولت را تا انتها سال تصویب کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید